Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Posted on 20 kwietnia, 2015

W wyniku agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. do niewoli sowieckiej dostało się około 250 tys. polskich żołnierzy i oficerów. Oficerowie umieszczeni zostali w obozach w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku. Na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR, na wiosnę 1940 r. zostali rozstrzelani m.in. w Katyniu, Miednoje i Piatichatkach. Dnia 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W naszych szkołach w tym dniu odbył się wykład pracownika IPN w Białymstoku pana Krzysztofa Jodczyka, który przedstawił tło historyczne tej zbrodni. Następnie uczniowie obejrzeli film dokumentalny „Czaszka z Katynia”, który opowiada historię czaszki polskiego oficera zamordowanego w Katyniu, którą odnaleziono w Danii i po 63 latach sprowadzono do Polski. Jest to także opowieść o fascynującym dziennikarskim śledztwie prowadzącym do ustalenia do kogo należała odnaleziona czaszka. Zadaniem współczesnego pokolenia jest pamięć o tych, którzy zginęli wierni złożonej przysiędze, wierni ideałom i miłości do ojczyzny.

Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
Z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie