Honorowy krwiodawca. Wywiad z Pawłem Duchnowskim – uczniem Katolickiego Liceum

Posted on 20 grudnia, 2016

Ten rok, był rokiem szczególnie ważnym dla naszej Ojczyzny. Dlatego też, z tej okazji, jedna z łomżyńskich parafii zorganizowała akcję krwiodawstwa: 1050 litrów krwi na 1050 lat Chrześcijaństwa w Polsce. Wyczekiwany 1050-ty litr przelał Paweł Duchnowski, uczeń Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także ministrant w parafii pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży i zarazem miejscu odbywania się inicjatywy. Nasz młody bohater odpowiedział na kilka pytań związanych z tym wydarzeniem.

10505580_666063006809320_4146471362411063319_n

Agnieszka Gronostajska: Co skłoniło Ciebie do wzięcia udziału w akcji: Oddaj krew z Chrystusem?

Paweł Duchnowski: Moją inspiracją była chęć niesienia pomocy innym. Zdaję sobie sprawę z tego, że moja krew może uratować komuś życie, a kto wie.. może mi też kiedyś będzie potrzebna pomoc.

AG: Jakie uczucia towarzyszyły Ci podczas tego wydarzenia?

PD: Na początku czułem niepokój… Pani, która miała pobrać ode mnie krew, nie mogła odnaleźć odpowiedniej żyły, ale kiedy już się to udało, poczułem ogromną radość z tego, że w końcu mogłem spełnić swoje marzenie.

AG: Czy chciałbyś ponownie wziąć udział w tego typu akcji?

PD: Oczywiście, uważam że jest to piękny gest wobec drugiego człowieka.

AG: W jaki sposób chciałbyś zachęcić innych, aby tak jak ty oddawali krew?

PD: Decyzja o oddaniu krwi to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, do poczucia bezpieczeństwa swojego i osób nam najbliższych. Warto też dodać, że każdemu, kto zostanie krwiodawcą, przysługuje dzień wolny od szkoły, pracy.. a dodatkowo można uzyskać zwrot kosztów przyjazdu na miejsce oraz coś słodkiego na pozyskanie energii.

AG: Dziękuję bardzo za rozmowę i liczę, że znajdzie się jeszcze więcej takich osób jak ty.

Agnieszka Gronostajska, kl. I BLO