101 rocznica odzyskania niepodległości.

Posted on 10 listopada, 2019

„Opowiedz nam, moja Ojczyzno

jak matka dzieciom ciekawym,

o latach znaczonych blizną

na wiekach chwały i sławy”.

Słowa wiersza Janusza Szczepkowskiego rozpoczęły w Szkołach Katolickich w Łomży uroczysty apel upamiętniający 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przygotowali go uczniowie klasy VI we współpracy z uczniami klas II i IV. Choć na auli zgromadziły się dzieci najmłodszych klas oraz młodzież licealna, przekaz płynący ze sceny był czytelny dla wszystkich. Organizatorzy apelu zadbali o przypomnienie nie tylko pieśni  oraz wierszy o tematyce patriotycznej, lecz także przygotowali ok 155 slajdów przedstawiających ważne dla Polski postacie oraz wydarzenia historyczne z czasów niewoli i początków odzyskania niepodległości. Uroczystość dała jej uczestnikom możliwość refleksji nad tym, co to znaczy być Polakiem. Dal naszych przodków oznaczało to nie tylko marzyć o wolnej Polsce. Wówczas to znaczyło walczyć o nią, a często i oddać życie, byśmy mieli dziś wolny i własny kraj.